Athletics


            Heading

                       
           

Early Signing 11-15-17


           National Signing Day, November 15, 2017
              Michael Petite - University of Buffalo - Wrestling
                   Laniya Miller - Stony Brook University - Girls Basketball         
            Chris Corvil - Montclair State University - Baseball
Samuel Ingram - Johns Hopkins University - Baseball
            Divider
            
                        
February 1 2017 signing
           
National Signing Day - February 2, 2017
Lela Allen - Wagner University - Women's Soccer
Ayana Garvin - Hampton University - Women's Soccer
Janiah Lambert - Clark University - Women's Soccer
Elijah Barnwell - Rutgers University - Football
Nazir James - Indiana University of Pennsylvania - Football
Brevin Donerson - Lakawanna University - Football
Ibn Robinson - Lakawanna University - Football
Abdel Mohamed - Lakawanna University - Football
____________________________

    Signing 4-19-2017       

National Signing Day - April 19, 2017
      Justin McKeown - Bloomfield College - Baseball
Antonia Simunek - Rowan University - Swimming
Anthony Ciancio - Stevenson University - Football
Daniel Haus - Muhlenberg College - Football
Michael Stalenyj - University of New Haven - Football


Late Signing

May 9, 2017
Late Athletic Signing
Terrell Hagans - Norwich University - Football
            Chinonye Gabriel - Monmouth University - Tennis            


Alex Kuchniki

Alex Kuchniki - Arcadia University - Boys Soccer
     ____________________



GMC Sportsmanship

GMC Sportsmanship Banquet
May 10, 2017
Female Athlete:  Olivia Greene - Field Hockey
Male Athlete: Alexander Kuchniki - Boys Soccer

__________________________


Catherine Wang

NJSIAA Scholar Athlete
May 21, 2017
Catherine Wang - Girls Volleyball

___________________________________

GMC Scholar Athletes
           
GMC Jay H. Dakelman Scholar Athlete Banquet
June 5, 2017
Female Athlete:  Elizabeth Borges - Swimming
Male Athlete:  Alexei Hazell - Cross Country/Winter Track/Spring Track
                                
                              
                               
________________________________________________            

CONGRATULATIONS TO THE 2016 FOOTBALL TEAM
CENTRAL GROUP V STATE CHAMPS
        
Football
   

__________________________________________________

CONGRATULATIONS TO THE 2016 WRESTLING TEAM
SECTIONAL CHAMPIONS - NORTH II GROUP V

________________________________________________
           
            To view Athletic schedules go to:  http://schedulestar.com/
Type in city (Piscataway) and click on "SEARCH".  Click for "Season", Select Sport, Level, and Gender.  Click on View Schedule.

 Listed below are the events.  This will be updated daily. 

ATHLETIC SIGNING
FEBRUARY 7, 2018
MEDIA CENTER - 10:30 AM

           

Tuesday, January, 16
3:45 PM Boys Middle School Wrestling Home South Plainfield Middle School Facility: Quibbletown Middle School
3:45 PM Coed Varsity Bowling Away OPEN DATEBoys Individual Qualifier Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Girls Freshman Basketball Away Perth Amboy
5:30 PM Girls Junior Varsity Basketball Away Perth Amboy
7:00 PM Girls Varsity Basketball Away Perth Amboy
4:30 PM Boys Junior Varsity Basketball Home Perth Amboy
4:30 PM Boys Freshman Basketball Home Perth Amboy
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home Perth Amboy

Wednesday, January, 17
3:45 PM Boys Middle School Basketball Home Carl Sandburg Middle School Black Team Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Memorial Middle School Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away Carl Sandburg Middle School Black Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Memorial Middle School Gold Team Facility: Schor Middle School
3:45 PM Coed Varsity Bowling Home East Brunswick Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Girls Freshman Basketball Away Edison
5:30 PM Girls Junior Varsity Basketball Away Edison
7:00 PM Girls Varsity Basketball Away Edison
​3:30
PM Boys Varsity Swimming Away South Brunswick Facility: Dillon Pool
​3:3
0 PM Girls Varsity Swimming Away South Brunswick Facility: Dillon Pool
4:00 PM Girls Varsity Wint. Track Away Fresh Novice NY Armory
5:30 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home South Plainfield
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home South Plainfield
4:15 PM MS Wrestling vs Elizabeth at Piscataway HS Anthony Gym

Thursday, January, 18
TBA Coed Varsity Bowling Away Girls Individual qualifier Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Boys Junior Varsity Basketball Home St. Joseph's
4:00 PM Boys Freshman Basketball Home St. Joseph's
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home St. Joseph's
4:00 PM Girls Varsity Wint. Track Away Group IV Relays
4:30 PM Boys Middle School Wrestling Home Montgomery Facility: Quibbletown Middle School
4:00 PM B/G Swimming Home Bishop Ahr - Facility:  Rutgers College Ave Pool - Senior Night

Friday, January, 19
3:45 PM Boys Middle School Basketball Home Perth Amboy Black Team Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Thomas Jefferson Middle School Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away Thomas Jefferson Middle School Gold Team Facility: Schor Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away Perth Amboy Black Team
4:00 PM Boys Varsity Wint. Track Away State Group IV Relays @ Toms River
4:15 PM Boys Middle School Wrestling Home Elizabeth Facility: Quibbletown Middle School
5:00 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home Franklin High School
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home Franklin High School (Alumni Night)

Saturday, January, 20

9:00 AM Boys Varsity Wrestling Away Howell Quad - passaic Valley/Howell/PHS/TBA
9:00 AM Boys Junior Varsity Wrestling Away Howell Quad - Passiac Valley/Howell/PHS/TBA
10:00 AM Boys Freshman Basketball Away Bishop Ahr (Cancelled)
11:30 AM Boys Junior Varsity Basketball Away Bishop Ahr (Cancelled)
10:00 AM Girls Freshman Basketball Home Bridgewater - Patton Gym
11:30 AM Girls Junior Varsity Basketball Home Bridgewater - Patton Gym
11:30 AM Boys Varsity Basketball Home Monroe - Anthony Gym
1:00 PM Girls Varsity Basketball Home Bridgewater - Anthony Gym

Monday, January, 22
TBA Coed Varsity Bowling Away Individual Finals Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Churchill Junior High School Black Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Churchill Junior High School Black Team Facility: Schor Middle School
4/5:30 PM Girls JV/Varsity Girls Basketball Away Monroe Township HS

Tuesday, January, 23
4:00 PM Boys Freshman Basketball Away Old Bridge HS
5:30 PM Boys Varsity Basketball Away Old Bridge HS
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball Away Old Bridge HS 
4:00 PM Girls Junior Varsity Basketball Home Old Bridge HS
4:00 PM Girls Freshman Basketball Home Old Bridge HS
5:30 PM Girls Varsity Basketball Home Old Bridge HS
4:00 PM Boys Middle School Wrestling Home Bound Brook Facility: Quibbletown Middle School

Wednesday, January, 24
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Sayreville Black Team
3:45 PM Boys Middle School Basketball Home Herbert Hoover Middle School Gold Team Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away Herbert Hoover Middle School Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Sayreville Black Team Facility: Schor Middle School
5:30 PM Boys Junior Varsity Wrestling Away Perth Amboy
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Away Perth Amboy
4:00 PM Girls Varsity Winter Track Away FDU Field Meet

Thursday, January, 25
3:45 PM Coed Varsity Bowling Home St. Joseph's - St. Joes/Mother Seton Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
4:00 PM Boys Junior Varsity Basketball Away South Brunswick
4:00 PM Boys Freshman Basketball Away South Brunswick
6:00 PM Boys Varsity Basketball Away South Brunswick
4:00 PM Girls Junior Varsity Basketball Home South Brunswick
4:00 PM Girls Freshman Basketball Home South Brunswick
5:30 PM Girls Varsity Basketball Home South Brunswick

Friday, January, 26
3:45 PM Boys Middle School Basketball Home Linwood Middle School Black Team Facility: Conackamack Middle School
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Immaculate Conception School (Spotswood)Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Immaculate Conception School (Spotswood)Gold Team Facility: Schor Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away Linwood Middle School Black Team
4:00 PM Boys Varsity Swimming Away GMC Meet Facility: Raritan Bay YMCA, Perth Amboy
5:00 PM Boys Varsity Wrestling Home GMC Wrestling Tournament
3:45 PM Coed Bowling Away Woodbridge Bowling Center vs South Brunswick

Saturday, January, 27
TBA Coed Varsity Bowling Away Joe Romer Tournament Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
9:00 AM Girls Varsity Swimming Away Facility: Raritan Bay YMCA, Perth Amboy
10:00 AM Boys Freshman Basketball Away Franklin High School
11:30 AM Boys Junior Varsity Basketball Away Franklin High School
1:00 PM Boys Varsity Basketball Away Franklin High School
10:00 AM Girls Freshman Basketball Away Bishop Ahr
11:30 AM Girls Junior Varsity Basketball Away Bishop Ahr
1:00 PM Girls Varsity Basketball Away Bishop Ahr
10:00 AM Boys Varsity Wrestling Home GMC Wrestling Tournament

Monday, January, 29
TBA Boys Middle School Wrestling Away Big v Small School GMC Tournament @ Monroe Facility: Monroe Middle School
TBA Coed Varsity Bowling Away Boys GMC Prelims Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
TBA Coed Varsity Bowling Away NJSIAA Boys Sectional Facility: Carolier Lanes ​
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Crossroads Middle School Black Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Crossroads Middle School Black Team Facility: Schor Middle School
4:00 PM Girls Varsity Wint. Track Away Ed Church Invite @ FDU

Tuesday, January, 30
TBA Boys Middle School Wrestling Away Middlesex vs Monmouth TBA
3:45 PM Coed Varsity Bowling Away Girls GMC Prelims Facility: Majestic Lanes in Hopelawn 5:30 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home Linden
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home Linden - Senior Night

Wednesday, January, 31
TBA Coed Varsity Bowling Away Boys GMC 1st round Facility: Majestic Lanes in Hopelawn
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Timothy Christian Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Timothy Christian Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away South Plainfield Middle School Black Team
5:30 PM Boys Middle School Basketball Home South Plainfield Middle School Black Team - Piscataway HS
4:00 PM Boys Junior Varsity Basketball Home Lakewood High School
4:00 PM Boys Freshman Basketball Home Lakewood High School
7:00 PM Boys Varsity Basketball Home Lakewood High School - Senior Night
4:00 PM Boys Varsity Wint. Track Away Metropolitan Invite 168St. NYC Armory
4:00 PM Girls Varsity Wint. Track Away Metropolitan Invite @NY Armory
5:00 PM Boys Junior Varsity Wrestling Away South Brunswick
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Away South Brunswick 

Thursday, February, 01
TBA Boys Middle School Wrestling Away War at the Shore 
4:00 PM Boys Freshman Basketball Away Monroe Township HS
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball Away Monroe Township HS
7:00 PM Boys Varsity Basketball Away Monroe Township HS
4:00 PM Girls Junior Varsity Basketball Home Monroe Township HS
4:00 PM Girls Freshman Basketball Home Monroe Township HS
5:30 PM Girls Varsity Basketball Home Monroe Township HS

Friday, February, 02
3:45 PM Boys Middle School Basketball Home Monroe Township Middle School Black Team Facility: Conackamack Middle School
3
:45 PM Boys Middle School Basketball Away Milltown School Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Milltown School Gold Team Facility: Schor Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away Monroe Township Middle School Black

Saturday, February, 03
9:00 AM Boys Varsity Wrestling Away Parsippany High School Quad - Parsippany/Mendham/Piscataway/TBA
9:00 AM Boys Junior Varsity Wrestling Away Parsippany High School Quad - Parsippany/Mendham/Piscataway/TBA
9:00 AM Girls Varsity Winter Track Away North 2 Group IV Sectional @ Toms River
10:00 AM Boys Freshman Basketball Home East Brunswick
11:30 AM Boys Junior Varsity Basketball Home East Brunswick
1:00 PM Boys Varsity Basketball Home East Brunswick
10:00 AM Girls Freshman Basketball Away East Brunswick
11:30 AM Girls Junior Varsity Basketball Away East Brunswick
1:00 PM Girls Varsity Basketball Away East Brunswick

Monday, February, 05
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Jonas Salk Middle School Black Team
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Rescheduled from 2018-01-05 Carteret Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Rescheduled from 2018-01-05 Carteret Gold Team Facility: Schor Middle School
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Jonas Salk Middle School Black Team Facility: Schor Middle School
4:00 PM Boys Varsity Winter Track Away Varsity Classic E NYC Armory - Varsity Only
4:00 PM Girls Varsity Winter Track Away Varsity Classic @ NYC Armory Varsity only

Tuesday, February, 06
4:00 PM Boys Freshman Basketball Away John P. Stevens
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball Away John P. Stevens
7:00 PM Boys Varsity Basketball Away John P. Stevens
4:00 PM Girls Junior Varsity Basketball Home John P. Stevens
4:00 PM Girls Freshman Basketball Home John P. Stevens
5:15 PM Girls MS Basketball Black Team Home Jonas Salk Facility:  Anthony Gym Piscataway HS
7:00 PM Girls Varsity Basketball Home John P. Stevens Senior Night 

Wednesday, February, 07
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away Carl Sandburg Middle School Black Team
3:45 PM Boys Middle School Basketball Home Grace M. Breckwedel Middle School Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Away Grace M. Breckwedel Middle School Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home Carl Sandburg Middle School Black Team Facility: Schor Middle School
5:00 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home West Windsor South
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home West Windsor South

Friday, February, 09
3:45 PM Boys Middle School Basketball Away New Brunswick Gold Team
3:45 PM Girls Middle School Basketball Home New Brunswick Gold Team Facility: Schor Middle School
4:00 PM Boys Varsity Winter Track Away NJSIAA North II Group IV Sectional Championship @ Toms River
4:00 PM Girls Varsity Winter Track Away North 2 Group IV Sectional @ Toms River
5:30 PM Boys Junior Varsity Wrestling Home Scotch Plains-Fanwood
6:00 PM Boys Varsity Wrestling Home Scotch Plains-Fanwood

Saturday, February, 10
TBA Boys Varsity Basketball Away Boys Play-in
TBA Girls Varsity Basketball Away Girls Play-in
TBA Coed Varsity Bowling Away NJSIAA Girls Sectionals Facility: Carolier Lanes
10:00 AM Boys Varsity Wrestling Away Newark Academy Quad - Newark Academy, North Brunswick Piscataway, TBA

Monday, February, 12
TBA Girls Varsity Basketball Away Girls GMC Prelims
3:45 PM Boys Junior Varsity Basketball Home Rescheduled from 2018-01-27 Franklin High School
3:45 PM Boys Freshman Basketball Home Rescheduled from 2018-01-27 Franklin High School
5:30 PM Boys Varsity Basketball Home Rescheduled from 2018-01-27 Franklin High School

Tuesday, February, 13
TBA Boys Varsity Basketball Away Boys GMC Prelims

Wednesday, February, 14
TBA Girls Varsity Basketball Away Girls GMC 1st round

Thursday, February, 15
TBA Boys Varsity Basketball Away Boys GMC 1st round

Saturday, February, 17
TBA Girls Varsity Basketball Away GMC Quarterfinals
9:00 AM Girls Varsity Winter Track Away State Group IV Championship @ toms River
10:00 AM Boys Varsity Winter Track Away NJSIAA State Group IV @ Toms River

Sunday, February, 18
TBA Boys Varsity Basketball Away GMC Quarterfinals

Tuesday, February, 20
TBA Girls Varsity Basketball Away GMC Semi Finals
4:00 PM Boys Varsity Winter Track Away Eastern States Championships Qualifiers Only @ NYC Armory
4:00 PM Girls Varsity Winter Track Away Eastern States Championships Qualifiers Only @ NYC Armory

Wednesday, February, 21
TBA Boys Varsity Basketball Away GMC Semi Finals

Friday, February, 23
TBA Boys Varsity Basketball Away GMC Finals
TBA Girls Varsity Basketball Away GMC Finals

Saturday, February, 24
9:00 AM Girls Varsity Winter Track Away Meet of Champions Toms River, NJ
10:00 AM Boys Varsity Winter Track Away NJSIAA All Group Meet of Champions


 

  Middle School Sports


Click on the links below for more information!

 

 



 
 
Sports Banner
 
 

Sports Physical Forms are available from the Athletic Office, Coaches, Nurses, Main Offices and can be downloaded by clicking HERE.